25 lutego 2021

FAQ / Najczęściej zadawane pytania – Fotowoltaika

Fotowoltaika

  1. Co to jest fotowoltaika?

Jest to zestaw urządzeń (modułów fotowoltaicznych, falowników, zabezpieczeń) służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej.

  1. Do czego służy fotowoltaika?

Fotowoltaika służy do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej, czyli korzysta z odnawialnych źródeł energii.

  1. Ile kosztuje montaż fotowoltaiki w domu jednorodzinnym?

Instalacja 4,2kWp średnio powinna kosztować ok. 20 000zł brutto ( VAT dla budynków mieszkalnych do 350m² wynosi 8%).

  1. Czy warto zamontować fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,2kWp powinna pokryć roczne zapotrzebowanie na 3500kWh, uwzględniając fakt, że energia elektryczna oddana w lecie, wróci do odbiorcy ze współczynnikiem 0,8 (czyli odbiorca otrzyma tylko 80% tego, co przekazał do sieci zakładu energetycznego)

Roczna oszczędność to kwota: 3500kWh x 0,60zł/kWh = 2 109,78 zł

  1. Jak szybko się zwraca koszt instalacji fotowoltaicznej?

Przeciętny czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej to 9,5 roku.

W przypadku dotacji np. w programie Mój Prąd czas ten skróci się do 7,11 roku.

Więcej informacji: https://eco-doradztwo.eu/czas-zwrotu-instalacji-fotowoltaicznej/

  1. Kto może wykonać instalację fotowoltaiczną?

Wykonawcą instalacji fotowoltaicznej może być tylko uprawniona do tego firma.

  1. Jaka jest procedura zgłaszania instalacji fotowoltaicznej w zakładzie energetycznym?

Instalator wypełnia zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej. W zgłoszeniu są miejsca, które podpisuje klient. Warto zapoznać się z treścią tych oświadczeń, gdyż wszystko musi być zgodne z rzeczywistością. Zakład energetyczny po otrzymaniu zgłoszenie ma 30 dni na wymianę licznika na dwukierunkowy. Dopiero potem można uruchomić instalację.

  1. Czy fotowoltaikę można zamontować na każdym dachu?

Jest to uzależnione od wytrzymałości obciążeniowej konstrukcji dachowej.

Zawsze przed rozpoczęciem inwestycji trzeba przeprowadzić obliczenia wytrzymałości dachu. Natomiast typ i kształt dachu zasadniczo nie stanowi ograniczenia. Można montować fotowoltaikę na dachu płaskim, skośnym, krytym blachą czy dachówką. Dobór odpowiednich rozwiązań dopasowuje się do konkretnej sytuacji ( konstrukcje, uchwyty, sposoby montażu).

  1. Jaki jest najkorzystniejszy układ modułów fotowoltaicznych?

Najlepsze uzyski energii, są wtedy gdy żaden moduł fotowoltaiczny nie jest zacieniony, a instalacja jest skierowana na południe pod optymalnym kątem. Optymalny kąt na południu Polski to 35stopni, na północy Polski ok. 40-41stopni. Mała zmiana kąta np. 30stopni zamiast 35stopni nie wpływa znacząco na produkcję energii elektrycznej (to straty rzędu 1%).

  1. Czy instalacja PV wymaga okresowych przeglądów?

Tak. Obowiązkowa kontrola instalacji elektrycznych wynika z art.62 prawa budowlanego i ma być przeprowadzana raz na 5 lat lub po każdej naprawie czy zmianie konfiguracji instalacji. Instalacja fotowoltaiczna jest kolejną instalacją elektryczną w budynku, zatem też podlega temu obowiązkowi. Z kontroli sporządzany jest protokół obejmujący m.in. pomiary tej instalacji. Kontrolę wykonują osoby mające odpowiednie uprawnienia pomiarowe elektryczne. Przy tej okazji dobrze jest przeprowadzić konserwację instalacji, a w razie stwierdzenia uszkodzeń- jej naprawę.

  1. Jaka jest żywotność modułów fotowoltaicznych?

Przeważnie producenci dają 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy modułów fotowoltaicznych. Oznacza to, że moduły po 25 latach mają ok. 80% początkowej wydajności.

  1. Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do budynku?

Przy doborze instalacji fotowoltaicznej powinniśmy brać pod uwagę 3 czynniki: zapotrzebowanie na energię elektryczną, możliwości montażowe, czyli powierzchnię dachu lub działki, jaka może być przeznaczona pod instalację fotowoltaiczną oraz odpowiednie współczynniki, z jakimi energia do nas wróci z sieci elektroenergetycznej.

https://eco-doradztwo.eu/wlasciwy-dobor-instalacji-fotowoltaicznej-do-domu/

  1. Czy opłaca się bardziej wykorzystać prąd z fotowoltaiki na miejscu, czy lepiej oddać do sieci?

Bardziej opłacalne jest wykorzystanie energii na miejscu. Energia oddana do sieci w lecie, wróci do nas w zimie ze współczynnikiem 0,8. Tzn. otrzymamy tylko 80% energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i przekazaną do zakładu energetycznego.

  1. Czy można magazynować prąd elektryczny na miejscu?

Z punktu widzenia technicznego jest taka możliwość. W tym celu oferowane są odpowiednie akumulatory i regulatory ładowania. Regulatory ładowania, są też czasem zintegrowane z falownikami. Natomiast przy obecnych cenach, jest to w warunkach polskich zupełnie nieopłacalne.

  1. Czy moduły fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?

Producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują ich odporność na warunki atmosferyczne.