25 lutego 2021

FAQ / Najczęściej zadawane pytania – Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku

  1. Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny budynku to opracowanie służące ocenie zużycia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Audyt odpowiada również na pytania, jakie modernizacje warto przeprowadzić, by uzyskać oszczędności w tym zakresie oraz jaki będzie czas zwrotu takiej inwestycji.

  1. W jakim celu wykonuje się audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny budynku wykonuje się, by ocenić, jakie jest obecne zużycie energii, gdzie są główne straty energii, jakie są możliwe technicznie metody modernizacji oraz jej warianty, jaki jest koszt energii wg aktualnych cen dla każdego przedsięwzięcia, jaka jest ekonomiczna opłacalność tych rozwiązań oraz jakie jest zapotrzebowanie na energię po modernizacji.

  1. Czy warto robić audyt energetyczny budynku?

Zdecydowanie tak. Audyt energetyczny pozwala na określenie, jak najefektywniej zainwestować w termomodernizację. Koszt audytu energetycznego jest niewielki w stosunku do wartości ewentualnej, chybionej inwestycji zrobionej bez audytu. Poza tym, audyt jest często pomocny przy wnioskach o dotację np. w programie “Czyste Powietrze

  1. Kto może wykonać audyt energetyczny budynku?

W zasadzie każdy, kto umie wykonać ten audyt. Nie ma ograniczeń prawnych wobec autorów audytów energetycznych. Natomiast zawsze lepiej powierzyć to osobom z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą w tym zakresie.

  1. Co zawiera audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny budynku zawiera ocenę stanu aktualnego zużycia energii cieplnej, jej kosztów, propozycję modernizacji zmniejszających zużycie energii, analizę opłacalności tych działań, obliczenia oszczędności energii po zastosowaniu tych rozwiązań.

  1. Ile kosztuje audyt energetyczny budynku?

Jest to uzależnione od wielkości budynku.